Роберт Бровді: "Ми володіємо усім необхідним, щоб повноцінно виконати форвардну програму”.
Останнім часом у засобах масової інформації активно обговорюється тема державної підтримки аграріїв. Зокрема, значна увага приділяється темі форвардних механізмів стимулювання розвитку рослинництва. Так, у п’ятницю 11 березня ц.р. про початок програми форвардних закупівель оголосила компанія «Хліб Інвестбуд». Про умови та специфіку цієї програми ми вирішили дізнатися від генерального директора ТОВ «Хліб Інвестбуд» Роберта Бровді.
Яку суму державних коштів, виділених для форвардних закупівель буде використано "Хліб Інвестбудом”?
ТОВ "Хліб Інвестбуд” у статусі єдиного виконавця здійснюватиме поставку зерна для Аграрного фонду на умовах форвардних закупівель. Відповідну угоду підписано 4 березня 2011 року. Ціна угоди складає понад 1,55 млрд. грн.
Запланований обсяг зерна, його призначення і закупівельна ціна?
Угодою передбачено поставити Аграрному фонду пшениці м’якої 2-4 класу (понад 786 тис. тон), жита 1-3 класу (99 тис. тон.) і гречки (10 тис. тон). Отже, загальний обсяг складатиме до 895 тис. тон. Зазначені зернові підуть виключно на формування державного інтервенційного фонду, який використовується для товарних інтервенцій на внутрішньому продовольчому ринку з метою забезпечення цінової стабільності. Згідно законодавства, закупівля проводитиметься за мінімальними інтервенційними цінами для відповідного маркетингового періоду. На даний момент наказом Мінагропроду від 10 лютого ц.р. встановлено наступний ціновий діапазон в залежності від класу, на пшеницю – від 1612 до 1792 грн./т, на жито – від1447 до 1582 грн./т, на гречку –6750 грн./т.
Чому обрана процедура закупівлі в одного учасника? Чому саме "Хліб Інвестбуд”? Скільки компанія заробить на цих закупівлях?
Процедура закупівлі в одного учасника у даному випадку чітко обґрунтована нормами законодавства про державні закупівлі. В неменшій мірі вона обумовлена й специфікою та термінами формування державного інтервенційного фонду. Чому обрано саме нашу компанію? По-перше, "Хліб Інвестбуд” є структурним підрозділом Державної продовольчо-зернової корпорації України. По-друге, компанія як державний оператор уже успішно проводила подібні закупівлі і відповідає встановленим вимогам. По-третє, угода з Аграрним фондом не передбачає жодних "накруток”, комісійних і навіть надбавок на операційні витрати. На чітко прописану суму "Хліб Інвестбуд” має поставити за визначеною ціною конкретний обсяг зерна. Крапка. Ні про який заробіток мова не йде. Тому, як на мене, за право виконувати держзамовлення на таких умовах навряд чи вишикувалася б черга з приватних структур.
Яким є механізм оплати форвардних угод?
Фінансування форвардних угод здійснюватиметься не двома, як раніше, а трьома траншами. Перші 50% суми контракту виробник отримає одразу після його підписання, тобто на проведення весняно-польових робіт. Наступний платіж у розмірі 20% надійде перед жнивами, що дасть можливість закупити пальне і запчастини. І останній транш – 30% виробник отримає після збору врожаю та його поставки. Тобто, замість колишньої половини суми, аграрій матиме авансом майже дві третини вартості контракту. Це дуже зручний і вигідний для аграріїв механізм, який дає змогу отримати фінансову підтримку на ключових стадіях вирощування врожаю. Зверніть також увагу, що це не кредитні ресурси. За них виробнику не доведеться сплачувати відсотки. А вони зараз досить немалі. Так, у січні середня банківська ставка за кредитами сільгосппідприємствам становила 15,8% у гривні та 11,6% в іноземній валюті.
Чи пропонуєте якісь додаткові переваги для виробників, що братимуть участь у форвардній програмі?
Так, завдяки зусиллям Уряду і Мінагропроду з’явилась можливість серйозно підкріпити форвардний механізм додатковими стимулами. Сільгоспвиробники, які уклали форвардні угоди забезпечуватимуться міндобривами та паливно-мастильними матеріалами за значно нижчими від ринкових цінами. До прикладу, по аміачні селітрі різниця складатиме 10-15%, по пальному — до 6-7%. Погодьтеся, це досить суттєво. Додатково вирішуємо зараз питання забезпечення учасників форвардної програми якісними і доступними засобами захисту рослин. У найближчих планах – підтримка господарств запчастинами та збиральною технікою. Аби мінімізувати ризики держави і самих виробників, програму форвардних закупівель супроводжуватимуть обрані на конкурсних засадах провідні страхові компанії України.
Яким чином здійснюватиметься контроль за форвардними закупівлями?
Насправді, контроль здійснюватиметься на декількох рівнях. Першим рівнем можна вважати те, що державні кошти, міндобрива, пальне та інші форвардні преференції отримають виключно виробники. Тобто, ні про яких посередників, трейдерів чи спекулянтів апріорі не може бути мови. Весь процес подачі заявок, проходження документів, укладення і виконання угод буде синхронно забезпечуватися та контролюватися державними органами, структурами Аграрного фонду і підрозділами "Хліб Інвестбуду”. До речі, угодою з Аграрним фондом передбачено щотижневе звітування про хід виконання форвардних угод, рух коштів і матеріальних цінностей. Це, так би мовити, другий рівень. На паралелі спостережні функції виконуватимуть і страхові компанії. Вони теж зацікавлені у чесності процесу, адже у випадку чого, відповідатимуть своїми коштами. І нарешті, ми відкрили спеціальні "гарячі лінії”, з допомогою яких фіксуватимемо всі факти зловживань, бюрократичної тяганини чи корупційних домагань. Запевняю, на кожний такий факт буде жорстка і принципова реакція. Ми володіємо усіх необхідним, щоб якісно і повноцінно виконати форвардну програму.